szkło hartowane

Hartowanie to proces termiczny wzmacniający strukturę szkła. Pozwala to na zastosowanie szkła wszędzie tam gdzie jest ono narażone na oddziaływanie siły. Szkło hartowane nazywane jest również szkłem bezpiecznym, gdyż w przypadku pęknięcia szyba rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach. Dzięki temu możemy zapobiec zranieniu. Sam proces hartowania polega na rozgrzaniu szkła do temperatury około 620 stopni Celsjusza, a następnie szybko schładzane.

Szkło półhartowane natomiast uzyskuje się w procesie wygrzewania o podobnym do stosowanego w przy hartowaniu. Różnica polega na tym, iż przy szkle półhartowanym chłodzenie odbywa się stopniowo. Ponadto szkło tego typu nie jest klasyfikowane jako szkło bezpieczne.

Podczas pęknięcia rozpada się na kawałki większe niż w przypadku szkła hartowanego. Swe zastosowanie znajduje zwłaszcza w połączeniu ze szkłem laminowanym, przy konstrukcji na przykład daszków szklanych. Szkło półhartowane jest bardziej wytrzymałe od szkła zwykłego, gdy jednak pęknie większe kawałki stabilizują szkło.

Szkło hartowane z emalią bez ołowiu jest szkłem nieprzeziernym, którego kolor uzyskuje się przez nałożenie emalii na jedną ze stron szklanej tafli. Podczas procesu wypalania ( w bardzo wysokiej temperaturze) nałożona na szkło emalia wtapia się w jego powierzchnię. Dzięki temu powstaje produkt o wyjątkowej trwałości. Szkło takie możemy zastosować do nowoczesnych elewacji o prostych i czystych liniach, gdyż ważnym elementem jest odbijające się w szybach otoczenie budynku. Szkło hartowane z emalią możemy zastosować również do okładzin wewnętrznych na przykład w laboratoriach. Szkło tego typu odznacza się wyjątkową odpornością na wilgoć. Ponadto stosowane obecnie emalie nie zawierają metali niebezpiecznych takich jak ołów, kadm, rtęć lub chrom VI. Do zalet takiego szkła należą również wyjątkowa trwałość i bezpieczeństwo, kolorowe elewacje (szkło jest dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej), ochrona środowiska( brak ołowiu i innych niebezpiecznych metali), oraz łatwy montaż.

 

Rozróżniamy także hartowane szkło z sitodrukiem bez ołowiu. Jest to szkło na które metodą sitodruku nałożono wzór pokryty nieprzezierną lub półprzezierną emalią mineralną. Emalie podobnie jak w przypadku hartowanego szkła z emalią bez ołowiu nie zawierają metali niebezpiecznych. Hartowane szkło z sitodrukiem stosowane jest do elewacji, w małej architekturze miejskiej (tablice, szyldy), czy do wystroju wnętrz (drzwi, kabiny prysznicowe, ścianki, meble balustrady). Zaletą użycia takiego szkła jest z pewnością ochrona środowiska, trwałość i bezpieczeństwo oraz wzornictwo i funkcjonalność. Istnieje szeroka gama wzorów, które mogą być wykonane w różnych kolorach.

 

Kolejnym rodzajem szkła hartowanego jest szkło bezpieczne hartowane termicznie. Jest to szkło wzmocnione za pomocą specjalnej obróbki termicznej o wytrzymałości na naprężenia mechaniczne i termiczne wyższe niż w przypadku zwykłego szkła niehartowanego. Przy stłuczeniu rozpada się na drobne odłamki o tępych krawędziach. Szkło hartowane termicznie stosujemy do drzwi, witryn sklepowych, batów, półek, tablic informacyjnych jak również do elewacji czy dachów. Do zalet niewątpliwie należą zwiększona wytrzymałość na naprężenia mechaniczne i termiczne, przezierność oraz reakcja na stłuczenie.

 

Szkło hartowane przeciwpoślizgowe jest szkłem wzmocnionym w procesie obróbki termicznej (hartowania) . Jedna z jego powierzchni jest pokryta mineralna powłoką, która zmniejsza śliskość szkła. Zazwyczaj stosowane jest do płyt podłogowych i schodów szklanych.Swe zastosowanie znajduje w następujących typach budynków obiektów: budownictwo mieszkaniowe, biurowce, hotele, restauracje, sklepy, szkoły i obiekty sportowe, budynki publiczne np. muzea, dworce, lotniska itp.