właściwości

Szkło a światło

Światło słoneczne odgrywa istotną rolę w naszym codziennym życiu. Nic nie jest ważniejsze od światła. Od niego zależy nasze samopoczucie, nasz rozwój a nawet zdrowie. Dobrze zaprojektowane i umieszczone w odpowiedni sposób szkło, ma ogromny wpływ na wygląd zewnętrzny budynku oraz na nastrój panujący we wnętrzu. Jasność, przezierność, gra kolorów to elementy, które nieodmiennie towarzyszą wszelkim czynnościom  naszego życia codziennego.

 

O czym więc należy pamiętać przy projektowaniu domu lub mieszkania?

 • pomieszczenia, gdzie spędzamy najwięcej czasu tj. kuchnia , jadalnia, pokój dzienny należy bardzo dobrze doświetlić światłem naturalnym
 • w każdym pokoju chociaż część przestrzeni powinna być doświetlona światłem naturalnym, aby nasze dzieci miały zapewnione miejsce, gdzie będą mogły spędzać czas i rozwijać swe umiejętności. Światło naturalne powinno zawsze wspierać  psychomotoryczny rozwój dziecka.
 • w miarę możliwości warto zaprojektować łazienkę z oknem. Możliwość wietrzenia pozwala uniknąć kondensacji pary wodnej i ułatwia zachowanie higieny w tzw. pomieszczeniach wilgotnych.
 • jeśli chcemy optycznie powiększyć głębokość pomieszczeń powinniśmy w miarę możliwości zapewnić dwustronne oświetlenie. Obecność otworów okiennych i balkonowych na dwóch przeciwległych elewacjach wyrównuje poziom oświetlenia i zmniejsza zacienienie.

 

W pomieszczeniach usytuowanych na najwyższej kondygnacji oświetlenie naturalne można uzyskać za pomocą świetlików dachowych. Okna usytuowane w dachu dostarczają dwu- lub trzykrotnie więcej światła niż okna o tej samej powierzchni umieszczone na elewacji.

 

Szkło a promieniowanie słoneczne

Energia słoneczna , która dociera do naszych pomieszczeń przez szybę jest pochłaniana przez przedmioty i ścianki wewnętrzne, które nagrzewając się emitują promieniowanie termiczne. Szkło nawet bezbarwne nie przepuszcza promieniowania. Energia słoneczna docierająca przez szybę zostaje więc zatrzymana w pomieszczeniu, które zaczyna się nagrzewać. Możemy to zaobserwować w zaparkowanym na słońcu samochodzie przy zamkniętych oknach. Jednym z elementów ochrony przeciwsłonecznej jest zastosowanie szyby ze szkła z ograniczoną przepuszczalnością energii, tzw. szkła z ochroną przeciwsłoneczną, które przepuszczają tylko część energii słonecznej, dostarczając dużo światła, a mało ciepła, dzięki czemu nasze pomieszczenia nie ulegają procesowi przegrzewania. Szkło z ochroną przeciwsłoneczną znajduje swe zastosowanie w biurowcach i sklepach, hotelach i restauracjach, szpitalach, szkołach, budynkach przemysłowych, mieszkaniach i werandach. Do zalet szkła z powłoką przeciwsłoneczną należą:

 • Wysoka przepuszczalność światła
 • Ograniczenie promieniowania słonecznego
 • Lepsza widoczność
 • Możliwość  łączenia z innymi produktami

 

Szkło a izolacja akustyczna

Hałas to bodziec dźwiękowy, wywoływany przez drgania lub fale, rozprzestrzeniające się w powietrzu, płynie lub ciele stałym. Są to minimalne zmiany ciśnienia powietrza rejestrowane przez bębenek naszego ucha. Hałas składa się z dźwięków o różnych częstotliwości wyrażanej w hercach. Im wyższy ton, tym więcej przypada drgań na sekundę. Ucho ludzkie słyszy dźwięki o częstotliwości między 16 a 20000 Hz. Akustyka w budownictwie uwzględnia tylko dźwięki w przedziale 50-5000 Hz. Ruch uliczny, prace drogowe, głośna muzyka to hałas , który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz jakość życia. Odpowiednio dobrane szyby zapobiegają tego typu problemom. Szyba zespolona z izolacją akustyczną chroni przed różnego rodzaju hałasami, zwiększając przy tym komfort akustyczny naszego mieszkania. Tego typu szyby lepiej chronią nas przed hałasem zewnętrznym niż klasyczne szyby zespolone. Szyba zespolona natomiast ze zwiększoną izolacją termiczną i akustyczną może pełnić również inne funkcje np. ochrona przeciwsłoneczna czy funkcja dekoracyjna.

 

Szkło a wystrój wnętrz

Szkło dzięki swej estetyce i przezierności może nam służyć w aranżacji niemal każdego wnętrza. Jest nie tylko praktyczne i  łatwe w utrzymaniu , ale także może pełnić funkcję dekoracyjną. W dzisiejszych czasach szkło jest elementem wykorzystywanym prawie w każdym pomieszczeniu czy budynku. Pełna gama produktów ze szkła może być przy tym poddawana różnym operacjom takim jak cięcie, obróbka krawędziowa, zestawienie w szyby zespolone lub gięcie. Produkty te są przeznaczone przede wszystkim do wymienionych poniżej zastosowań:

 • Szklane ścianki wewnętrzne
 • Okna
 • Drzwi
 • Meble
 • Okładziny ścienne
 • Balustrady i barierki balkonowe
 • Szklane tablice informacyjne

 

Szkło do zastosowań konstrukcyjnych

Szkło świetnie nadaję się również do zastosowań konstrukcyjnych. Jest to materiał , który z   jednej strony      łączy w sobie światło, przezierność i walory estetyczne, z drugiej zaś  zapewnia zwiększona izolację termiczną , ochronę przeciwsłoneczną, ochronę przed uderzeniami, izolację akustyczną, ognioodporność itp. Szkło możemy zatem zastosować jako element konstrukcyjny w postaci :

 • Elewacji w systemie szklenia bezramowego z mocowaniami punktowymi, stropów, słupów i belek konstrukcyjnych.
 • Zadaszenia w systemie szklenia bezramowego z mocowaniami punktowymi
 • Płyty podłogowe